Kunskap

SA387Gr12CL2--- Panna Stålplåt

Jan 19, 2026 Lämna ett meddelande

info-499-363

SA 387 årskurs 12 klass 2är en krom-molybdenlegerad stålplåt specificerad enligt ASME SA 387-standarden, främst designad för användning i förhöjda-temperaturer i tryckkärl och pannor. Med en nominell sammansättning som innehåller krom och molybden erbjuder denna kvalitet bra krypmotstånd, hög-temperaturhållfasthet och oxidationsbeständighet, vilket gör den lämplig för komponenter som arbetar vid temperaturer upp till cirka 900 grader F (482 grader ). Klass 2 indikerar en normaliserad och härdad värmebehandling, vilket ger förbättrad seghet och duktilitet jämfört med Klass 1. SA 387 Grade 12 Class 2 används ofta i raffinaderier, petrokemiska anläggningar, kraftgenereringsanläggningar och andra industriella system där pålitlig prestanda under hög temperatur och högt tryck krävs.

 

 

 

 

Motsvarigheter

BS SV ASTM/ASME DÅN
620 B 13 CRMO 45 SA387-12-2 13 CRMO 44

 

Specifikationer för ASME SA387 Grade 12 Alloy Steel Plates

Beteckning Nominellt krom
Innehåll (%)
Nominell molybden
Innehåll (%)
SA387 årskurs 12 1.00% 0.50%

 

Draghållningskrav för ASME SA387 klass 12 legerade stålplåtar klass 2 plattor

Beteckning: Krav: Årskurs 12
SA387 årskurs 12 Draghållfasthet, ksi [MPA] 65 till 85 [450 till 585]
  Sträckgräns, min, ksi [MPa]/(0,2 % offset) 40 [275]
  Förlängning på 200 mm, min % 19
  Förlängning i 2 tum [50 mm], min, % 22
  Minskning av yta, min % –––

 

Kemiska krav för ASME SA387 Grade 12 Legering stålplåtar

Element   Kemisk sammansättning (%)
    ASME SA387 klass 12
Kol: Värmeanalys: 0.05 - 0.17
  Produktanalys: 0.04 - 0.17
Mangan: Värmeanalys: 0.40 - 0.65
  Produktanalys: 0.35 - 0.73
Fosfor: Värmeanalys: 0.035
  Produktanalys: 0.035
Svavel (max): Värmeanalys: 0.035
  Produktanalys: 0.035
Kisel: Värmeanalys: 0.15 - 0.40
  Produktanalys: 0.13 - 0.45
Krom: Värmeanalys: 0.80 - 1.15
  Produktanalys: 0.74 - 1.21
Molybden: Värmeanalys: 0.45 - 0.60
  Produktanalys: 0.40 - 0.65

 

bearbetning

Viktiga bearbetnings- och tillverkningssteg

Produktionsmetod: Tallrikar är vanligtvis varmvalsade-(HR). Tillverkningen inkluderar dator-kontrollerad bearbetning för att möta specifika kundkrav.

Värmebehandling: För att uppnå de mekaniska egenskaperna "Klass 2" måste stålet genomgå värmebehandling, vanligtvis bestående av normalisering och härdning eller härdning och härdning. Den lägsta anlöpningstemperaturen för Grad 12 är 1150 grader F.

Skärtekniker: Rekommenderade metoder inkluderar plasma-,-vattenstråle- eller flamskärning. För låg- eller plasmaskärning är förvärmning av materialet ofta nödvändigt för att förhindra sprickbildning.

Tillverkning & Svetsning

Svetsbarhet: Materialet har god svetsbarhet, vilket är väsentligt för tillverkning av komplexa tryckkärl.

Svetsprocedurer: Vanliga processer inkluderar Shielded Metal Arc Welding (SMAW), Gas Tungsten Arc Welding (GTAW/TIG) och Submerged Arc Welding (SAW).

Fyllnadsmaterial: Kompatibla fyllmedel inkluderar E8018-B2 (SMAW) och ER80S-B2 (GTAW/GMAW).

Efter-Bearbetning: Förvärmning före svetsning rekommenderas för att undvika kallsprickor, följt av Post-Weld Heat Treatment (PWHT) för att stabilisera strukturen.

Mekaniska egenskaper (klass 2)

Bearbetningen måste säkerställa att materialet uppfyller de högre hållfasthetskraven för klass 2 jämfört med klass 1:

Egendom Värde
Draghållfasthet 450 – 585 MPa (ungefär . 65 – 85 ksi)
Avkastningsstyrka 275 MPa minimum (ungefär . 40 ksi)
Förlängning Minst 20 % (i 2 tum)

Standardtestning under bearbetning

För att säkerställa tillförlitlighet i högtrycksmiljöer- är följande tester standard:

Icke-förstörande testning: ultraljudstestning, radiografi (-) och magnetisk partikeltestning.

Mekanisk testning: Slagprovning (ofta ner till -52 grader), hårdhet och Charpy-tester.

Korrosionstestning: Intergranulär korrosion (IGC) och Positiv Material Identification (PMI) för att verifiera kemisk sammansättning.

 

 

info-429-353

Industriella kärntillämpningar

Olja & gas och petrokemi:Används flitigt för tillverkningseparatorkärl, raffinaderiutrustning och lagringstankar för högtrycksgaser-. Dess motståndskraft mot oxidation gör den till en standard försura tjänsteapplikationer(miljöer som innehåller 𝐻2𝑆)

Kraftgenerering:Viktigt förindustripannor, panntrummor och värmeåtervinningsånggeneratorer (HRSG). Det finns också i kärnreaktortryckkärl och hög-temperaturkanaler.

Värmeöverföringsutrustning:Används vanligtvis vid tillverkning avvärmeväxlare, kondensorer och överhettare på grund av dess termiska stabilitet.

Kemisk bearbetning:Används för reaktorer och kärl utformade för att hantera frätande media vid höga temperaturer.

 

 

Komponenttillverkning

Utöver stora kärl bearbetas denna kvalitet till specialiserade komponenter:

Rörsystem:Ångledningar, hög-temperaturledningar och rör med stor-diameter.

Beslag:Flänsar, ventiler, rörklämmor och stöd utformade för miljöer med hög-påfrestning.

Allmän industri:Förrådstankar för hög-temperatur, syrgasflaskor och foder för rännor eller kärl.

 

Kontakta nu

 

Fullständiga specifikationer och detaljer finns tillgängliga på begäran. Ovanstående information tillhandahålls endast i vägledningssyfte. För specifika designkrav, kontakta vår tekniska säljare.

 

Vilken är huvudmaterialkategorin för SA 387 Grade 12 Class 2?

Det är ett låg-legerat krom-molybdenstål. Designad för applikationer med hög-temperatur och tryck, erbjuder den utmärkt krypmotstånd och strukturell stabilitet i tuffa industriella miljöer.

 

Vilken standard specificerar SA 387 Grade 12 Class 2?

Den specificeras av ASTM A387-standarden, som omfattar legerade stålplåtar för svetsade pannor och tryckkärl. Denna standard definierar dess kemiska sammansättning och mekaniska egenskaper.

 

Vad är det typiska kolinnehållsintervallet för detta material?

Dess kolhalt varierar från 0,15 % till 0,20 %. Detta sortiment balanserar hårdhet och svetsbarhet, vilket gör det lämpligt för tillverkning av tryck-innehållande komponenter.

 

Vilken kromhalt innehåller SA 387 Grade 12 Class 2?

Den innehåller 0,80 % till 1,15 % krom. Krom förbättrar korrosionsbeständigheten och oxidationsbeständigheten, vilket är avgörande för driftförhållanden med hög-temperatur.

 

Vad är molybdenhaltsintervallet för denna kvalitet?

Molybdenhalten är 0,45 % till 0,60 %. Molybden förbättrar kryphållfastheten och värmebeständigheten, vilket möjliggör användning i industriella processer med förhöjda-temperaturer.

 

Vilken är den lägsta draghållfastheten för SA 387 Grade 12 Class 2?

Dess minsta draghållfasthet är 415 MPa (60 000 psi). Detta säkerställer tillräcklig bärförmåga- för tryckkärl och pannapplikationer.

 

Vilken är den lägsta sträckgränsen för detta material?

Minsta sträckgräns är 205 MPa (30 000 psi). Det ger god duktilitet och strukturell integritet under högt-tryck och temperaturfluktuationer.

 

Vilket temperaturområde passar SA 387 Grade 12 Class 2 för?

Den fungerar bra mellan -29 grader (-20 grader F) och 593 grader (1100 grader F). Utöver detta intervall kan dess mekaniska egenskaper försämras avsevärt.

 

Är SA 387 Grade 12 Class 2 svetsbar?

Ja, det är lätt svetsbart med korrekta procedurer. Förvärmning och efter-svetsvärmebehandling rekommenderas för att undvika kallsprickor och för att lindra kvarvarande spänningar.

 

Vilken förvärmningstemperatur rekommenderas för svetsning av detta material?

Den rekommenderade förvärmningstemperaturen är 150 grader till 200 grader (302 grader F till 392 grader F). Detta förhindrar väte-inducerad sprickbildning under och efter svetsning.

Skicka förfrågan